baki

Takeoff and landing

هواپیماها می توانند روش های مختلفی برای برخاستن و فرود آمدن داشته باشند. هواپیماهای معمولی در طول زمین سرعت می یابند تا زمانی که آسانسور کافی برای برخاست ایجاد شود و روند زمین را معکوس می کند. برخی از هواپیماها می توانند با سرعت کم بلند شوند ، این پرواز سریع است. برخی از هواپیماها مانند هلیکوپترها و Harrier Jump Jets می توانند به صورت عمودی بلند شوند و به زمین بیایند. موشک ها نیز معمولاً به صورت عمودی خاموش می شوند ، اما برخی از طرح ها می توانند به صورت افقی فرود بیایند.

هواپیما - هلدینگ باکی

برخاستن :

برخاستن ، مرحله پرواز است که طی آن یک هواپیما از حرکت از طریق زمین به پرواز در هوا عبور می کند و معمولاً در باند فرودگاه شروع می شود. برای بالن ها ، هلیکوپترها و برخی هواپیماهای ثابت مخصوص پرواز(vtol , harrier) هیچ باندی نیاز نیست. برخاستن برخلاف فرود است.

هواپیما - هلدینگ باکی

فرود آمدن :

Landing آخرین قسمت پرواز است که یک هواپیمای پرواز یا فضاپیما (یا حیوانات) به زمین باز می گردد. هنگامی که جسم پرواز به آب برگردد ، فرایند "alighting" خوانده می شود ، اگرچه معمولاً "فرود" و "لمس" نیز گفته می شود. یک پرواز معمولی از هواپیما شامل چندین قسمت پرواز از جمله تاکسی ، برخاستن ، صعود ، مسافرت ، سفر دریایی،فرود می باشد.

هواپیما - هلدینگ باکی

برخاستن و فرود کوتاه (STOL):

STOL مخفف اختصاری برای برخاستن و فرود سریع هواپیماها با نیازهای باند بسیار کوتاه است.

برخاستن افقی ، فرود افقی:

HTHL) حالت عملیاتی برای اولین هواپیما تجاری خصوصی ، ترکیب کامپوزیت های دو مرحله به فضا درجه یک از مجموعه ای از Ansari X-Prospace SpaceShipOne / WhiteKnightOne است. همچنین برای ترکیب بعدی Tier 1b SpaceShipTwo / WhiteKnightTwo استفاده می شود. نمونه بارز استفاده از آن برنامه X-15 آمریکای شمالی بود. هواپیمای موشک Lynx یک هواپیمای فضایی HTHL suborbital بود که توسط XCOR Aerospace ساخته شد و برای شروع آزمایش پرواز جوی در اواخر سال 2011 برنامه ریزی شده بود. با این حال ، پس از تاخیرهای بی شماری ، XCOR Aerospace در سال 2017 ورشکسته شد و یک نمونه اولیه را تمام نکرد.

هواپیما - هلدینگ باکی

برخاستن و فرود عمودی (VTOL):

شامل هواپیماهای ثابت است که می تواند به صورت عمودی شناور ، برخاست و فرود بیاید ، همچنین هلیکوپترها و هواپیماهای دیگری با روتورهای نیروگاهی مانند تیولتروتورها را در اختیار دارند. اصطلاحات فضاپیماها و راکت ها VTVL است (برخاستن عمودی با فرود عمودی). برخی از هواپیماهای VTOL می توانند در حالت های دیگر نیز مانند (CTOL)برخاستن از زمین و فرود ،( STOL) برخاستن سریع و فرود) و / یا (STOVL)برخاستن کوتاه و فرود عمودی فعالیت کنند. برخی دیگر ، مانند برخی بالگردها ، به دلیل هواپیمای فاقد دنده فرود که قادر به حرکت افقی باشد ، تنها با VTOL می توانند کار کنند. VTOL زیر مجموعه ای از /V STOL است (برخاستن و فرود عمودی و / یا کوتاه).

هواپیما - هلدینگ باکی

علاوه بر این هلیکوپتر همه جا ، در حال حاضر دو نوع هواپیمای VTOL در خدمت نظامی وجود دارد: کاردستی با استفاده از یک تیلتورتور ، مانند Bell Boeing V-22 Osprey ، و هواپیماهایی که از جت رانش مستقیم مانند خانواده Harrier استفاده می کنند.

HTVLبرخاستن افقی ، فرود عمودی:

(HTVL) معادل پرواز فضایی HTOVL حمل و نقل هوایی (و زیر مجموعه های آن CTOVL ، STOVL ، CATOVL ) است. این روش کار مورد استفاده قرار نگرفته است ، اما برای برخی از سیستمهایی که از یک مرحله پرتاب مدار به مدار با مرحله اول مستقر در هواپیما و وسیله نقلیه بازگشت کپسول استفاده می کنند ، پیشنهاد شده است. یکی از معدود خودروهای مفهومی HTVL ، فضاپیمای مفهومی دهه 1960 Hyperion SSTO است که توسط فیلیپ بونو طراحی شده است.