baki

کد ویزای شینگن

مجموعه‌ای از قوانین و مقررات، که به منظور تنظیم مراحل درخواست، پردازش و صدور ویزای اقامت کوتاه مدت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و توسط کمیسیون اروپا (EC) وضع شده‌اند. کمیسیون اروپا (EC) شاخه اجرایی اتحادیه اروپا و مسئول پیشنهاد و اجرای قوانین و حفظ معاهدات اتحادیه اروپا است.کد ویزای شینگن، با مشخصه‌ی EC No 810/2009، که از سال ۲۰۱۰ به اجرا درآمد، توسط همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا رعایت می‌شود. در اردیبهشت سال ۱۳۹۷، کمیسیون اروپا طرح بازنگری قوانین ویزای شینگن را تصویب کرد؛ که به موجب آن، علاوه‌بر تسهیل فرآیند اخذ ویزا برای مسافرانی که به صورت مکرر به کشورهای حوزه شنگن سفر می‌کنند، فرآیند پذیرش مجدد مهاجران غیرقانونی را ساده‌تر نماید.

پس از تصویب طرح توسط کمیسیون اروپا، پارلمان اروپا نیز در فروردین ماه سال ۹۹ از آن حمایت کرده و سرانجام شورای امنیت اتحادیه اروپا نیز در خردادماه سال جاری به این طرح چراغ سبز نشان داد تا آخرین گام در تصویب اجرای آن نیز برداشته شود.

چه تغییراتی در قوانین ویزای شینگن به‌وجود آمده‌است ؟

قوانین جدید ویزای شینگن یا همان کد ویزای شینگن، چندین تغییر در فرآیند درخواست ویزا به وجود آورده‌ و بهبود قوانین ویزای شینگن، به بهبود فرآیند درخواست ویزا منجر خواهد شد.ازجمله مهم‌ترین تغییرات به‌روزرسانی شده در کد جدید ویزای شینگن به شرح زیر می‌باشند:

• افزایش هزینه درخواست ویزای شینگن

• افزایش فرصت زمانی درخواست ویزای شینگن

• درخواست ویزای شینگن به صورت آنلاین برای کشورهای عضو

• افزایش اعتبار ویزای مسافرین با سابقه سفرمناسب به حوزه شینگن

• انجام کلیه امور مربوط به گرفتن ویزای یک کشور عضو شینگن، در کشورهای ثالث

ویزا شینگن - باکی

کد جدید ویزای شینگن از چه تاریخی اجرایی خواهد شد ؟

از آنجا که مقررات EU 2019/1155 توسط پارلمان اروپا و شورای اروپا به تصویب رسیده، الزام‌آور است در تمامیت عرضی حوزه شینگن قابل اجرا خواهد بود. درنتیجه تمامی متقاضیان ویزای شینگن که از تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۸، فایل درخواست ویزای شینگن خود را بارگزاری کنند، مشمول بررسی تحت قوانین و مقررات کد جدید ویزای شینگن خواهند بود.