baki

ویزا دانشجویی شینگن

دانشجویانی که پذیرش خود را از دانشگاه‌های کشورهای منطقه شینگن دریافت می‌کنند، باید برای دریافت ویزای دانشجویی شینگن اقدام کنند.دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج پس از اتمام فرآیند پذیرش تحصیلی یا اخذ بورسیه از دانشگاه‌های اروپایی، وارد مرحله نهایی و البته مهم دریافت ویزای شینگن می‌شوند. اهمیت این موضوع به حدی است که در صورتی که دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه های اروپا شود، اما نتواند سفارت کشور مطبوع را نسبت به صدور ویزا مجاب کند، درخواست وی هر اندازه با دعوت‌نامه یا پذیرش معتبر و قوی همراه باشد، مردود خواهد شد. در واقع، دانشجویانی که پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند اما قادر به اخذ روادید نیستند، فرصت ادامه تحصیل را از دست می‌دهند.

دانشجویان باید کدام نوع ویزای شینگن را درخواست کنند؟

ویزای نوع C برای متقاضیانی است که خواهان اقامت حداکثر ۹۰ روز در یکی از کشورهای حوزه شنگن هستند؛ ولی از آنجایی‌که مدت زمان اقامت دانشجویان بین‌المللی بیشتر از زمان یاد شده است، بنابراین، این گروه مشمول دریافت نوع خاصی از ویزای شینگن به نام ویزای ملی (National Visa) یا ویزای نوع D می‌شوند. این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که به دلایل مشخص مانند ادامه تحصیل، خدمات درمانی و... قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تعیین‌شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود باز می‌گردند. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به اخذ روادید دیگری می‌توان به‌ تمامی کشورهای ناحیه شینگن بدون محدودیت سفر کرد .

برای ویزای شینگن دانشجوئی چه مدارکی مورد نیاز است؟

1. گذرنامه معتبری با حداقل سه ماه اعتبار پس از اتمام تاریخ سفر

2. دعوت‌نامه رسمی از دانشگاهی که دانشجو را پذیرش کرده است

3. مستندات مالی مبنی بر تامین هزینه سفر

4. ارائه مستنداتی در مورد محل اقامت در کشور مقصد

5. دو قطعه عکس که شرایط و مشخصات ارائه‌شده توسط سفارتخانه کشور مقصد را دارا باشند

6. ارائه برنامه سفر

7. بیمه‌ مسافرتی معتبر

8. پرداخت هزینه صدور ویزا به سفارت

9. گواهی اخذ بورسیه یا پرداخت شهریه ترم اول دانشگاه

ویزا شینگن - باکی

شرایط صدور ویزای شینگن دانشجوئی چگونه است؟

پس از حضور در کشور مقصد و ثبت‌نام در دانشگاه، دانشجو برای تمدید روادید دانشجویی خود به اداره اتباع خارجی در شهر محل سکونت‌ مراجعه می‌کند. پس از ارائه مدارک لازم این‌بار اجازه اقامت محدود و از نوع دانشجویی برای شخص متقاضی صادر می‌شود. به عبارت دیگر، اجازه اقامت دانشجویی از این هنگام شروع به مدت یک سال صادر می‌شود. این اقامت هربار با نظارت بر میزان پیشرفت دانشجو در تحصیل، وضعیت مالی وی و همچنین داشتن بیمه دانشجویی تمدید می‌شود. به بیانی دیگر طول دوران تحصیل محدود است و نمی‌توان اقامت دانشجویی و تحصیل در کشورهای عضو پیمان شینگن را به عنوان امکانی برای اقامت دائم در این کشور قلمداد کرد.