baki

ویزا بیومتریک چیست؟

اطلاعات بیومتریک شامل مشخصات فیزیکی منحصر به فردی مانند اثر انگشت، مشخصات صورت و الگوی عنبیه است که در تعیین هویت افراد استفاده می‌شود. انگشت‌نگاری یا به عبارتی ثبت اطلاعات بیومتریک یکی از مراحل اصلی درخواست ویزای شینگن محسوب می‌شود که کلیه متقاضیان (به جز موارد خاص و استثنائی) باید به هنگام مراجعه به سفارت یا دفتر کارگزار ویزای هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن اطلاعات خود را ثبت کنند.

در واقع فلسفه ی به وجود آمدن ثبت اطلاعات بیومتریک متقاضیان دریافت ویزای شینگن و ویزای کشور کانادا این است که اهداف مختلف افراد همانند تسهیل کنترل در سفر کردن و صدور ویزا و روادید برای تائید هویت، مبارزه با جعل یا خرید ویزای شینگن، حفاظت از مسافران در برابر سرقت هویت آن ها، درخواست پناهندگی به هر دلیل و عنوانی و همچنین افزایش امنیت به منظور پیشگیری، تشخیص و بررسی انواع جرائم تروریستی و جنایی و همچنین عاملین احتمالی آن ها انجام می‌ شود.

داده‌های قابل سنجش متقاضیان شامل مشخصات فردی مندرج در فرم درخواست متقاضی به همراه اطلاعات بیومتریک در هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن جمع‌آوری شده و به پایگاه داده‌ای با عنوان سیستم اطلاعاتی ویزای اتحادیه اروپا (VIS) منتقل می‌شود. این داده‌‌های بیومتریک تا پنج سال دارای اعتبار بوده و به کشورهای عضو شینگن اجازه می‌دهد تا اطلاعات را با یکدیگر مبادله کنند. اطلاعات مذکور در یک پایگاه داده در استراسبورگ فرانسه و یک سایت پشتیبان در اتریش ذخیره و نگهداری می‌شوند.

سیستم اطلاعاتی ویزای اتحادیه اروپا در ماه ژوئن سال ۲۰۰۴ تأسیس و از یازدهم اکتبر ۲۰۱۱ با کشورهای شمال آفریقا آغاز به کار کرد و به تدریج نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای عضو در آسیا، آمریکا و... به این سیستم اضافه شدند. در تاریخ ۲۰ نوامبر سال ۲۰۱۵ کلیه کشورهای عضو و متحد شینگن به سیستم اطلاعات ویزا پیوستند. اطلاعات بیومتریک متقاضیان با اهداف مختلفی مانند تسهیل کنترل و صدور ویزا برای تائید هویت، مبارزه با جعل یا خرید ویزا، حفاظت از مسافران در برابر سرقت هویت، درخواست پناهندگی و افزایش امنیت به منظور پیشگیری، تشخیص و بررسی جرائم تروریستی و جنایی انجام می‌شود.

اتباع کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا برای سفر به کشورهای حوزه شینگن باید اطلاعات بیومتریک خود را هنگام درخواست ویزا ثبت کنند. متقاضیان ویزا جهت ثبت اطلاعات بیومتریک باید به سفارت، کنسولگری یا دفترهای خدمات ویزا مراجعه کنند. اطلاعات لازم در این مورد در وب‌سایت هر یک از سفارت‌ها درج می‌شود.

در سیستم اطلاعات ویزا دو نوع جستجو وجود دارد:

ویزا بیومتریک - هلدینگ باکی

1. تائید صحت هویت شامل اسکن اثر انگشت متقاضی است؛

2. شناسایی هویت شامل تطبیق و مقایسه اثر انگشت با کلیه اطلاعات موجود در پایگاه داده است.