baki

مهاجرت کاری به اتریش

اقتصاد کشور اتریش در حال حاضر اقتصادی قوی و با ثبات است و برخلاف سایر کشور های اروپایی، بر مبنای تشکیلات اقتصادی کوچک و متوسط خود استوار است. مشاغل محبوب در اتریش:مواد شیمیایی و آهن آلات ،برق و الکترونیک ،صنایع غذایی ،ماشین الات ،ساخت خودرو.علاوه بر موارد ذکر شده، کشور اتریش در بین تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا، 22 درصد از سهم مزارع طبیعی متعلق به این کشور است و در زمینه ی تولید نیروی هیدروالکتریک، در کل اروپا پیشرو است. مردم کشور اتریش در تمام دنیا به داشتن هنر و صنایع دستی با کیفیت از جمله جواهرسازی، سرامیک و وسایل شیشه ای معروفند.به لطف کوه های آلپ و شهره های تاریخی ای مثل وین و سالزبورگ، جای تعجبی ندارد که کشور اتریش یکی از مقاصد محبوب برای تعطیلات به حساب می آید. بنابراین فرصت های شغلی زیادی در صنعت گردشگری و خدمات هتل داری در این کشور وجود دارد. در حالی که برخی از صنایع از فرصت های استخدامی موجود در تمام طول سال بهره می برند، برخی از مشاغل دیگر از کمبود نیروی متخصص رنج می برند، مخصوصا در بخش مهندسی و کارهای دستی. در حال حاضر کشور اتریش برای مشاغل زیر نیاز به نیرو دارد: نجار ساختمانی ،پردازنده ی اطلاعات ،کارشناسان پرستاری ،مهندسی مکانیک ،مهندسی نیرو ،سازنده یا تعمیر کننده ی بام با چمنزارهای آلپی با شکوه و شهرهای زیبایش، اتریش همواره تعداد زیادی از گردشگران و مهاجران را به خود جذب کرده است. اتریش همواره کیفیت زندگی در آن جزء برترین ها در رتبه بندی ها بوده است و راهنمای مهاجرت ما به مزایای مهاجرت به اتریش، دیگر مقاصد محبوب برای مهاجرت و شرایط ویزا، نگاهی انداخته است.

ویزا اتریش - هلدینگ باکی

مهاجرت به اتریش برای اهالی کشورهای عضو شهروندی اتحادیه ی اروپا-حوزه ی اقتصادی اروپا به میزان قابل توجهی آسان تر است. این افراد برای ورود به اتریش نیازی به ویزا نداشته و همچنین برای اقامت، جستجو برای کار و مشغول به کار شدن هم نیاز به مجوز ندارند. از آغاز سال 2014، شهروندان رومانی و بلغارستان نیز می توانند از دسترسی به بازار کار آزاد بهره ببرند. برای اهالی کرواسی هنوز محدودیت های خاصی در رابطه با مجوز کار وجود دارد.با این وجود همه ی اهالی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا-حوزه ی اقتصادی اروپا که برای مدت زمان بیش از سه ماه قصد مهاجرت به اتریش را داشته باشند باید ظرف مدت چهار ماه از ورودشان برای اقامت دائم اقدام نمایند. این کار را می توان توسط یک مقام اقامتی واجد شرایط نظیر فرماندار ایالت (Land’s Hauptmann)، یا یک مقام مدیریتی ناحیه ای (Bezirksverwaltungsbehörde) انجام شود. به منظور دریافت گواهی ثبت شما بایستی ثابت کنید که به لحاظ مالی مستقل و قادر به پشتیبانی خود هستید.اگر شما اهل یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا/ حوزه ی اقتصادی اروپا نباشید ممکن است برای ورود به اتریش نیاز به ویزا داشته باشید. خلاصه ای از مقررات ویزای برخی کشورهای خاص را می توانید در بخش Burgerservice در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه ی اتریش بیابید. علاوه بر این شما می توانید با نزدیک ترین سفارت خانه یا کنسولگری اتریش در کشور محل اقامتتان (یا هیئت های دیپلماتیک حوزه ی شنگن که نمایندگی اتریش در منطقه ی شما را بر عهده دارند) تماس بگیرید. همچنین این روش بهترین راه برای دسترسی به اطلاعات دقیق هزینه های درخواست، زمان بررسی و مدار مورد نیاز برای دریافت ویزا است.برخی ویزاها ممکن است به شما تنها اجازه ی ورود به کشور را دهند در حالی که برخی ویزاهای دیگر مجوزهای اقامتی یا کاری خاصی را هم اعطا می کنند. در ادامه ما چند بخش مختلف را که می توانند به مهاجران مربوط باشند ارائه می نماییم. کارت آبی اتحادیه ی اروپا، این نوع مجوز اقامت و کار به شهروندان دارای مهارت های بالا که اهل اتحادیه ی اروپا نیستند امکان زندگی و کار در اتریش را به مدت دو سال می دهد. دریافت این ویزا نیازمند یک پیشنهاد شغل تایید شده است و تنها در صورتی صادر می شود که AMS (خدمات بازار کار اتریش) تایید کند که هیچ شهروند دیگری از اتریش یا اتحادیه ی اروپا توانایی انجام آن شغل را ندارد.تنها متقاضیانی که دارای مدرک دانشگاهی به مدت حداقل سه سال هستند واجد شرایط دریافت کارت آبی هستند. مدرک آنها باید با موضوع شغلی تطابق داشته و حقوق تعیین شده در قرارداد کاری باید 1.5 برابر بیشتر از درآمد سالانه ی میانگین کارکنان تمام وقت در اتریش باشد. ارقام مربوطه به شکل منظم توسط اداره ی آمار اتریش منتشر می شوند. شما می توانید این انتظار را داشته باشید که فرایند درخواست حداقل هشت ماه به طول بی انجامد.شهروندان اهل کشورهای خارج از شهروندی اتحادیه اروپا که واجد شرایط «کارگران کلیدی» شناخته شوند می توانند برای کارت قرمز – سفید – قرمز اقدام نمایند که به آنها امکان کار برای یک کارفرمای مشخص و زندگی در اتریش به مدت 12 ماه را می دهد. به منظور کسب شرایط «کارگران کلیدی»، شما باید فردی ماهر با صلاحیت بالا در زمینه ی شغلی ای باشید که کمبود نیرو وجود دارد، کارگر کلیدی خویش فرما باشید و یا از یک دانشگاه اتریش فارغ التحصیل شده باشید.

ویزا اتریش - هلدینگ باکی

کارت قرمز – سفید – قرمز بر اساس سیستمی مبتنی بر نمره کار می کند. بسته به این که به کدام یک از دسته بندی های فوق تعلق داشته باشید، بیش از آنکه بتوانید اقدام نمایید باید شرایط خاصی را برآورده نمایید. برای اطلاعات بیشتر لطفا به پورتال مهاجرت اتریش مراجعه نمایید که آنجا یک محاسبه گر نمره به شما کمک می کند تا صلاحیت خود را بررسی نمایید.پس از ده ماه کار و زندگی در اتریش، دارندگان کارت قرمز – سفید – قرمز می توانند برای دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس اقدام نمایند که آنها را واجد شرایط دسترسی آزاد به بازار کار اتریش می نماید. اعضای خانواده ی قرمز – سفید – قرمز یا دارندگان کارت آبی نیز امکان اقدام برای دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس را دارند. ویزای کاریابی، این مجوز شش ماهه برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه ی اروپایی صادر می شود که توانایی های بالای داشته و به کار در اتریش علاقه مند هستند اما هنوز موفق به دریافت پیشنهاد شغلی ای نشده اند و از این رو نمی توانند برای هیچ یک از ویزاهای پیشین اقدام نمایند.لطفا توجه داشته باشید که ویزای کاریابی صرفا به شما امکان جستجو برای کار را می دهد و اگر موفق به یافتن شغل شدید باید برای دریافت مجوز شغلی اقدام نمایید. مشابه با کارت قرمز – سفید – قرمز، ویزای کاریابی نیز بر مبنای نمره است. برای دریافت این ویزا متقاضیان باید شرایط مورد نیاز را برآورده سازند. صدور ویزای کاریابی توسط AMS انجام می شود. همه ی مدارک مورد نیاز برای درخواست باید همراه هم با ترجمه ی آلمانی یا انگلیسی ارسال شوند.