baki

تعامل با ایران در جهت منافع استراتژیک اتحادیه اروپا

جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، بر ضرورت حفظ توافق هسته ای 2015 تأکید کرد ، زیرا تعامل با ایران همچنان در "منافع حیاتی استراتژیک " اتحادیه اروپا است.

20 مهر |99

وی روز چهارشنبه در سخنرانی خود در بحث عمومی پارلمان اروپا درباره اوضاع ایران گفت: "ما به همراه شرکای اروپایی و بین المللی خود سخت تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که دیپلماسی با ایران امکان پذیر است." توافق هسته ای ، که به طور رسمی برنامه جامع اقدام مشترک نامیده می شود ، از زمان خروج ایالات متحده در سال 2018 و اعمال مجدد تحریم های سخت علیه تهران ، در حال حل شدن است ، اقداماتی که بورل آنها را "تأسف بار" توصیف کرد. وی افزود كه ارقام كلی اقتصادی ایران نشان می دهد این توافق از انتظارات قانونی آن از منافع اقتصادی قطعی كوتاه است. تلاش های ضعیف اروپا برای جبران تحریم ها نتوانسته است مشکلات ایران را برطرف کند و این کشور را وادار کرد تا سرانجام تعهدات خود را کاهش دهد تا اینکه یک بار دیگر از مزایای وعده داده شده بهره مند شود. بورل ضمن ابراز نگرانی در مورد کاهش تطابق ایران ، اشاره کرد که توافق هسته ای نیز یک توافق اقتصادی است. وی گفت: "ما نمی توانیم وانمود كنیم كه [از ایران بخواهیم] تمام تعهدات هسته ای خود را انجام دهد اگر در عین حال آنها هیچ نوع پاداشی از طرف اقتصادی دریافت نكنند." به گفته این مقام اتحادیه اروپا ، این مشکلات در داخل ایران نیز دارای پیامدهای سیاسی بوده و مخالفان این توافق قوت گرفته اند.

وی گفت: "ما شاهد تقویت مخالفان توافق هسته ای هستیم كه به غرب بی اعتماد هستند و از دیپلماسی و تعامل حمایت نمی كنند."

بورل به عنوان هماهنگ کننده گفت ، او به انجام هر کاری ممکن برای اطمینان از اجرای کامل JCPOA توسط همه طرفها ادامه خواهد داد زیرا "این امر به نفع امنیت اروپایی ما است" و "توافق ادامه دارد".

وی توضیح داد: "به لطف توافق ، ایران قادر به تولید سلاح هسته ای نیست ، علی رغم قدم های دور از تعهدات JCPOA ، و فعالیت های هسته ای آن بیش از هر کشور دیگر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت نظارت قرار می گیرد."

ایران ادعا می کند که هرگز به دنبال سلاح های اتمی نیست ، و معتقد است که فعالیت های هسته ای آن با اهداف صلح آمیز انجام می شود.