baki

ایران گردی | مسجد جامع اصفهان

مجموعه جامع موزه ای ، واقعی از معماری اسلامی است در حالی که هنوز هم به عنوان عبادتگاهی شلوغ فعالیت می کند. نمایش بهترین مواردی که نه قرن تلاش هنری و مذهبی به دست آورده است ، از ظرافت هندسی سلجوقیان گرفته تا ظرافت بسیار زیباتر عصر صفویه ، بازدید از زمان بررسی جزئیات - ستون ظریف تراشیده شده ، موزاییک های ظریف ، آجرکاری عالی در این مجموعه برگزار شده است. با مساحت بیش از 20،000 متر مربع ، این بزرگترین مسجد ایران است. اعتقاد بر این است که فعالیت های مذهبی در این سایت به دوره زرتشتیان ساسانی برمی گردد ، اولین مسجد بزرگ در قرن 11 توسط سلجوقیان بر روی پایه های معابد ساخته شد. دو گنبد بزرگ (شمال و جنوب) از این دوران سالم مانده اند اما بقیه مسجد در آتش سوزی در قرن 12th ویران شد و در سال 1121 بازسازی شد. تزئینات در طول قرن ها اضافه شده است.

تور ایران - هلدینگ باکی

در مرکز حیاط اصلی ، که با چهار ایوان متضاد احاطه شده است ، یک چشمه وضو وجود دارد که برای تقلید از کعبه در مکه طراحی شده است. زائران احتمالی یکبار از چشمه برای انجام مناسک مناسب قبل از انجام حج استفاده می کردند. ایوان های دو طبقه در اطراف حیاط در اواخر قرن پانزدهم ساخته شده اند. ایوان جنوبی بسیار پیچیده است ، با قالب های مربوط به دوران مغول ، برخی از موزاییک های باشکوه قرن 15 در دیوارهای جانبی و دو مناره، در پشت آن گنبد بزرگ نظام الملک قرار دارد که در کنار آن نمازخانه های دوره سلجوقی گرفته است. ایوان شمالی به دلیل ایوان باستانی خود دارای کتیبه های عرفانی کوفی سلجوقیان و ستون های آجری در این حرم قابل توجه است. پشت آن (از دری که در کنار ایوان وارد می شود) نمازخانه ای قرار دارد که جنگلی از ستون ها در آن قرار دارد. آجرهای هر یک از این ستون ها با علامت تجاری امضا cra صنعتگر تزئین شده است. در عقب ایوان شمالی گنبد نفیس تاج الملک قرار دارد که به طور گسترده ای بهترین گنبد آجری در ایران محسوب می شود. گرچه نسبتاً کوچک است ، اما گفته می شود از نظر ریاضی کاملاً عالی است و بیش از 900 سال از دهها زلزله بدون لکه جان سالم به در برده است.

تور ایران - هلدینگ باکی

ایوان غربی در ابتدا توسط سلجوقیان ساخته شد اما بعدا توسط صفویان تزئین شد. سبک موزاییک ها بیشتر از سالن جنوبی است. بالای حیاط ، یک سکوی کوچک برجسته با سقف مخروطی شکل قرار دارد که از گذشته آنجا نماز می خواندند. اتاق سلطان اولجیتو (یک شیعه قرن 14) در کنار ایوان غربی یکی از بزرگترین گنجینه های این مسجد را در خود جای داده است - یک محراب گچ بری نفیس با کتیبه های متراکم قرآنی و طرح های گلی در آنجا قرار دارد. در کنار این تالار زمستانی (تیم بیت الشطا) مربوط به دوره تیموریان قرار دارد که در سال 1448 ساخته شده و توسط نورگیرهای آلاباستر روشن شده است.