baki

قوانین جدید ویزا شینگن در سال 2020

ویزای شینگن بدون شک یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ویزاها در جهان است. دارندگان این نوع ویزا، امکان سفر به ۲۶ کشور اروپایی را دارند، که ۲۲ کشور از این تعداد، عضو اتحادیه اروپا می‌باشند، به همین خاطر، تعداد متقاضیان ویزای شنگن، همه ساله و به طور پیوسته در حال افزایش است. در حال حاضر متقاضیانی از ۱۰۴ کشور دنیا برای ورود به اروپا و اقامت کوتاه حداکثر ۳ ماهه، به دنبال اخذ ویزای شنگن می‌باشند. ویزایی که همواره به این معروف بوده ‌که دستیابی به آن بسیار دشوار است. اما اکنون، اتحادیه اروپا، درحال تغییر قوانین ویزای شینگن یا کد ویزای شینگن (Schengen Visa Code) است. و این تغییر به منظور تسهیل فرآیند اخذ ویزا برای متقاضیان اخذ ویزای شینگن و همچنین کارمندان سفارت می‌باشد.

کد ویزای شینگن :

مجموعه‌ای از قوانین و مقررات، که به منظور تنظیم مراحل درخواست، پردازش و صدور ویزای اقامت کوتاه مدت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و توسط کمیسیون اروپا (EC) وضع شده‌اند. کمیسیون اروپا (EC) شاخه اجرایی اتحادیه اروپا و مسئول پیشنهاد و اجرای قوانین و حفظ معاهدات اتحادیه اروپا است. کد ویزای شینگن، با مشخصه‌ی (EC) No 810/2009 ، که از سال ۲۰۱۰ به اجرا درآمد، توسط همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا رعایت می‌شود. در اردیبهشت سال ۱۳۹۷، کمیسیون اروپا طرح بازنگری قوانین ویزای شینگن (EC) No 810/2009 را تصویب کرد؛ که به موجب آن، علاوه‌بر تسهیل فرآیند اخذ ویزا برای مسافرانی که به صورت مکرر به کشورهای حوزه شنگن سفر می‌کنند، فرآیند پذیرش مجدد مهاجران غیرقانونی را ساده‌تر نماید.پس از تصویب طرح توسط کمیسیون اروپا، پارلمان اروپا نیز در فروردین ماه سال ۹۹ از آن حمایت کرده و سرانجام شورای امنیت اتحادیه اروپا نیز در خردادماه سال جاری به این طرح چراغ سبز نشان داد تا آخرین گام در تصویب اجرای آن نیز برداشته شود .از آنجا که مقررات (EC) No 810/2009 توسط پارلمان اروپا و شورای اروپا به تصویب رسیده، الزام‌آور است در تمامیت عرضی حوزه شینگن قابل اجرا خواهد بود. درنتیجه تمامی متقاضیان ویزای شینگن که از تاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۸، فایل درخواست ویزای شینگن خود را بارگزاری کنند، مشمول بررسی تحت قوانین و مقررات کد جدید ویزای شینگن خواهند بود.

ویزا شینگن - هلدینگ باکی

افزایش هزینه درخواست ویزای شینگن :

متقاضیان بزرگسالی که تا کنون ۶۰ یورو برای هر درخواست می‌پرداختند، بعد از این تاریخ باید ۸۰ یورو پرداخت کنند. همچنین برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، که نرخ‌ها پایین‌تر است و تاکنون ۳۵ یورو پرداخت می‌کردند، هزینه‌ درخواست ویزا به ۴۰ یورو افزایش خواهد یافت، کودکان زیر ۶ سال نیز به مانند گذشته از پرداخت هزینه ویزا معاف می‌باشند. کد جدید ویزای شینگن همچنین مکانیسمی در مورد افزایش هزینه درخواست ویزای شینگن ارائه می‌دهد که به موجب آن، هزینه اخذ ویزا هر سه سال یک‌بار تغییر کرده و در این سه سال باید ثابت باشد.کشورهایی که در زمینه پذیرش مجدد مهاجران غیرقانونی همکاری می‌کنند نیز از امتیازات ویژه‌ای سود خواهند برد که در ادامه توضیح خواهیم داد.در راستای تلاش برای تسهیل مراحل درخواست ویزا، فرم به‌روز شده‌ی کد ویزای شینگن، ساختاری را برای متقاضیان ویزای شینگن درنظر گرفته تا بتوانند تکمیل فرآیند پر کردن فرم درخواست و امضا و تایید آن را به صورت آنلاین انجام دهند. این شکل از فرآیند درخواست ویزا اکنون فقط در چند کشور حوزه شینگن به صورت آنلاین انجام می‌شود.همچنین این امکان برای کشورهای عضو فراهم خواهدبود تا به درخواست‌کنندگان خود اجازه دهند، فرم درخواست ویزای شینگن خود را به صورت الکترونیکی امضا کنند. البته اصالت این امضا به وسیله مراجع ذیصلاح برسی خواهد شد.

ویزا شینگن - هلدینگ باکی

از مزایای دیگری که کد جدید ویزای شینگن برای متقاضیان ویزای شینگن به ارمغان می آورد ، افزایش فرصت زمانی درخواست ویزا قبل از سفر است. این زمان تا کنون ۳ ماه بوده که از این به بعد به ۶ ماه افزایش خواهد یافت. دریانوردانی که در ماموریات‌های دریایی طولانی مدت شرکت میکنند، قادر خواهند بود که درخواست خود را تا ۹ ماه قبل از سفر به کشور مقصد انجام ارائه دهند.البته درخواست ویزا را میتوان تا ۱۵ روز کاری قبل از سفر برنامه ریزی شده نیز ارائه داد.وجود تلاش‌های بسیار برای اختیاری کردن بیمه‌ی مسافرتی برای متقاضیان ویزا شنگن، این مورد همچنان اجباری باقی مانده است که در واقع، دال بر اهمیت بالای بیمه مسافرتی شینگن در کد جدید ویزای شینگن است. همچنین مسافرانی که درخواست ویزای چند بار ورود (multiple-entry visa) را دارند، باید ثابت کنند که بیمه مسافرتی شینگن معتبر و کافی متناسب با سفر پیش‌روی خود را دارند.