baki

غنی سازی 20٪ پایان JCPOA نیست

اقدام روز دوشنبه ایران برای غنی سازی اورانیوم تا خلوص 20٪ طبق قانون مجلس ، پایان برنامه جامع اقدام مشترک ، نام رسمی توافق هسته ای 2015 نیست ، زیرا با شروع مجدد همه طرفها ، می توان آن را به شکل اصلی خود بازگرداند یک دیپلمات ایرانی گفت که تعهد کامل آنها است.

17 دی | 99

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه روز دوشنبه در تلویزیون دولتی گفت ، "در بند 7 قانون ذکر شده است که اگر احزاب دیگر به تعهدات خود عمل کنند ، ما باید به مجلس گزارش دهیم تا آنها تصمیم متقابل بگیرند." وی افزود: "اگر آنها به طور کامل تعهدات خود را انجام دهند ، ما آماده ایم که به انطباق کامل برگردیم." ایران از روز دوشنبه غنی سازی اورانیوم تا خلوص 20 درصد را آغاز کرد ، و گام جدیدی فراتر از محدودیت های تعیین شده در JCPOA که در سال 2015 با قدرت های جهانی امضا کرد ، برداشت. تهران قبلاً برخی از تعهدات JCPOA خود را در سال 2019 به حالت تعلیق درآورده بود ، در واکنش به خروج یکجانبه ایالات متحده و اعمال مجدد تحریم های گسترده که منافع آن را به خطر انداخت ، به ویژه پس از آنکه امضا کنندگان اروپایی نیز در مقابله با اثرات خود نتوانستند. به دنبال ترور محسن فخری زاده ، دانشمند برجسته هسته ای ایران ، ماه گذشته ، نمایندگان قانونی را تصویب کردند که دولت را ملزم به مهار بیشتر تعهدات خود ، از جمله افزایش سطح غنی سازی به 20 درصد ، فراتر از حد مجاز JCPOA 3.67 درصد و 4.5 درصدی که قبلا در سال 2019 شده بود ، کرد. عراقچی گفت که کلیه رویه های قانونی اتخاذ شده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به روشنی همان را مشاهده کرده بود که ایران روز دوشنبه رسماً غنی سازی را آغاز کرد و از اختیارات مندرج در توافقنامه پادمان جامع استفاده کرد. این دیپلمات همچنین تأکید کرد که اقدامات قبلی و گام جدید مطابق با بند 36 JCPOA است ، که به شرکت کننده اجازه می دهد در صورت عدم رعایت سایر امضا کنندگان ، تعهدات خود را به صورت جزئی یا کامل به حالت تعلیق درآورد.

وی گفت: "شروع تولید [20٪ اورانیوم غنی شده] مطابق با NPT [پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای] ، JCPOA و توافقنامه پادمان جامع است." محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه نیز در توییتر خود با اعلام تأکید بر اینکه آژانس انرژی هسته ای بین المللی "به درستی آگاه شده است" ، از آغاز غنی سازی "طبق قانون ما" خبر داد. "اقدامات درمانی ما پس از سالها عدم رعایت چندین شرکت کننده دیگر در JCPOA ، کاملاً مطابق با بند 36 قانون JCPOA است. اقدامات ما کاملاً مطابق با انطباق کامل با همه قابل برگشت است. "