baki

سوپر ویزا کانادا

روز دوشنبه هفته ی جاری، صد هزار شهروند و مقیم دائم کانادا با هم به رقابت پرداختند تا شانس خود را برای اسپانسر شدن جهت والدین یا مادر بزرگ و پدر بزرگ خود امتحان کنند. این در حالی بود که تنها 27 هزار نفر می توانستند اسپانسر شوند. خیلی از افراد که از قافله جا مانده بودند و این بار هم نتوانستند به آرزوی خود دست یابند، به این فرایند انتقادات زیادی وارد کردند و آن را ناعادلانه دانستند. اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا هم در پاسخ اعلام نمود که آندسته از افراد که نتوانسته اند اسپانسر والدین خود شوند همچنان می توانند امیدوار بمانند. او این روزنه امید را سوپر ویزا (Super Visa) اعلام کرد.

سوپر ویزا یک ویزای چندساله (مالتیپل) است که تا 10 سال اعتبار دارد و به والدین و پدر یا مادر بزرگ های واجد شرایط اجازه می دهد تا در هر بار که برای دیدار خانواده خود به خاک کانادا ورود می کنند تا دو سال در این کشور اقامت کنند. این ویزا برای والدین و پدر یا مادر بزرگ هایی ایده آل است که ساکن کشورهایی هستند که برای ورود به کانادا نیازمند ویزای ساکن موقتی (TRV) هستند و پس از شش ماه بدون نیاز به تقاضای مجدد برای ویزای TRV می توانند آزادانه بین کشوری که در آن زندگی می کنند و کانادا آزادانه رفت و آمد کنند.

این ویزا به این جهت محبوبیت پیدا کرده است که در طول سال قابل اخذ است و درآمد مورد نیاز آن نسبت به برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدر یا مادر بزرگ ها کمتر است. طبق اعلام اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی، درخواست ها برای اخذ این ویزا ظرف چند هفته رسیدگی می شود گرچه زمان رسیدگی بسته به دفاتر ویزا متغیر است.

شرایط سوپر ویزای کانادا :

سوپر ویزای کانادا از آن جهت که به والدین فرد مقیم کانادا این امکان را می‌دهد تا ۲ سال در کانادا اقامت داشته باشند و حتی پس از پایان اعتبار پاسپورت خود با یک درخواست ساده و بدون نیاز به انگشت نگاری از مزایای سوپر ویزای ۱۰ ساله کانادا بهره‌مند شوند، گزینه‌ای جذاب برای خانواده‌ها خواهد بود. اما چه کسانی می‌توانند برای سوپر ویزای کانادا اقدام کنند و شرایط دریافت آن را دارند:

• والدین (و پدر بزرگ و مادربزرگ) شهروندان کانادا و یا افرادی که اقامت دائم این کشور را در اختیار دارند

• دعوتنامه‌ای رسمی از فرزند و یا نوه مقیم کانادا

• بیمه خدمات درمانی از داخل کانادا

• مدارک مکتوب دال بر پرداخت بیمه خدمات درمانی مدعوین توسط دعوت کننده (اظهارات شفاهی کفایت نمی‌کند)

همچنین درخواست کنندگان سوپر ویزای کانادا می‌بایست:

• منعی برای ورود به کانادا نداشته باشند.

• تست پزشکی مهاجرت مورد تایید پزشک معتمد سفارت کانادا در ایران را انجام داده باشد.

دعوتنامه ارسال شده برای متقاضی سوپر ویزای کانادا ویژگی‌هایی دارد که می‌بایست به آنها اشاره شود:

• تضمین تامین مالی دعوت شونده‌ها تا زمان اقامت آنها در کانادا

• فهرست و تعداد افرادی که در خانه محل اقامت مدعو سکونت دارند

• کپی کارت شهروندی و یا اقامت دائم دعوت کننده

بیمه خدمات درمانی نیز می‌بایست ویژگی‌های ذیل را داشته باشد:

• حداقل به مدت یکسال از تاریخ ورود اعتبار داشته باشد

• حداقل پوشش ۱۰۰ هزار دلاری

نکته مهم در خصوص سوپر ویزا یا ویزای والدین کانادا این است که متقاضی این نوع ویزا نمی‌تواند دیپندنت و یا همراه داشته باشند چون خود به بواسطه دعوت فردی دیگر و تضمین پوشش هزینه‌ها از طرف وی مجاز به دریافت ویزا خواهند بود.

مدت زمان صدور سوپر ویزای کانادا :

همانگونه که اشاره شد سوپر ویزای کانادا نوعی ویزای توریستی کانادا است، بنابراین مراحل بررسی و رسیدگی به این نوع ویزا نیز کم و بیش همچون دیگر انواع ویزای توریستی خواهد بود و طبعا مدت زمان صدور سوپر ویزای کانادا نیز بین ۱ تا ۳ ماه به طول خواهد انجامید. زمانی تقریبا مشابه مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا می باشد .

در پایان می‌توان گفت سوپر ویزای کانادا، نوعی از ویزای موقت کانادا است برای رفاه حال والدین افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند و می‌خواهند در روزهای فراغت از هیاهوی کار و دغدغه‌های جوانی، ایام را در کنار فرزندان خود بگذرانند.

تور کانادا - باکی