baki

ویزا توریستی چک و تمدید آن

ویزای توریستی جمهوری چک از نوع ویزا C اروپا می باشد که این نوع ویزا کوتاه مدت است و حداکثر مدت زمان اقامت شخص ۹۰ روز می باشد که بستگی به قصد و هدف شخص از گردشگری و سفر به حوزه شنگن ممکن است این زمان متفاوت باشد. عموماً ویزا ۹۰ روزه برای اولین درخواست صادر نمی شود و کوتاه مدت است ولی در صورتی که شخص برای چندمین بار درخواست ویزای توریستی می دهد ممکن است مالتیپل ویزا یا (Multiple visa) برای شخص صادر شود که این ویزای توریستی بلند مدت است. به این صورت که ممکن است برای شخص ویزای توریستی ۲ ساله صادر شود که طی ۲ سال شخص می تواند هر موقع بخواهد در کشور چک رفت و آمد داشته باشد و تا زمانی که قاعده ۹۰/۱۸۰ را نقض نکند جهت تردد به حوزه شنگن موردی ندارد. پروسه رسیدگی به درخواست پرونده از زمان وقت سفارت عموماً ۱۵ روز می باشد ولی بسته به متقاضیان و شلوغی سفارت ممکن است زمان دریافت این ویزا تا ۱ ماه نیز بطول انجامد.ویزای توریستی جمهوری چک و تمدید آن یکی از مباحثی است که اشخاص در این مورد ابهام دارند که آیا می توان ویزای توریستی را داخل حوزه شنگن تمدید کرد یا شخص باید به کشور خود بازگردد و از کشور خود درخواست تمدید ویزا بدهد. اشخاص ممکن است به دلایلی نظیر درمان ، نیاز به بررسی شرایط، جهت انجام فعالیت های تجاری و… نیاز به مدت بیشتری جهت حضور در کشور جمهوری چک یا شنگن داشته باشند ولی طبق قواعد عمومی شخص پس از اتمام مدت دوره ویزا باید از حوزه شنگن خارج شود مگر اینکه آن را تمدید کند.

ویزا چک - هلدینگ باکی

انواع ویزا شنگن را بررسی کنیم:

یک بار ورود (SINGLE ENTRY)

این نوع ویزا به مدت ورود شخص صادر می شود و شخص پس از بازگشت به کشور خود، حق ورود دوباره به حوزه شنگن را ندارد، مگر اینکه یک بار دیگر درخواست ویزا بدهد.

چند بار ورود (MULTIPLE ENTRY)

این ویزا به شخص اجازه می دهد هر چند بار که مایل هست به حوزه شنگن رفت و آمد داشته باشد به این شرط که در یک بازه ۶ ماهه بیش از ۳ ماه در کشور جمهوری چک حضور نداشته باشد. در هر یک از انواع ویزا شخص می تواند درخواست تمدید ویزا را بدهد ولی باید دلیل بسیار محکمی جهت تمدید ویزا داشته باشد که با درخواست او موافقت شود. عموماً در صورت اتمام دوره ویزای شخص باید به کشور خود بازگردد و حتی در ویزاهای چند بار ورود شخص بیش از ۹۰ روز اجازه حضور در کشور جمهوری چک و یا دیگر کشورهای حوزه شنگن را ندارد ولی در صورتی که شخص بتواند دلایل بسیار قوی جهت حضور در خاک این کشور ارائه دهد، ممکن است با درخواست وی موافقت شود. ویزای توریستی جمهوری چک و دریافت ویزای توریستی نیازمند دریافت و رزرو وقت سفارت از سفارت کشور جمهوری چک در تهران می باشد. شخص جهت دریافت وقت سفارت از سال ۲۰۱۷ باید از طریق موسسه بین المللی VFS اقدام کند.جهت دریافت وقت سفارت باید به آدرس ایمیل appointmentCzechRepublic@vfshelpline.com درخواست خود را ارسال بفرمائید. توجه نمایید که از ارسال چند ایمیل و ارسال مستقیم ایمیل به سفارت خودداری شود. جواب درخواست معمولا تا ۷۲ ساعت کاری به شخص ارسال می شود.

ویزا چک - هلدینگ باکی