baki

تحصیل در نروژ

رایگان بودن نظام آموزشی نروژ و رفاه اجتماعی بالا در سال 2020 باعث شده تا ویزای تحصیلی در نروژ در لیست انتخابی ایرانیان جهت مهاجرت باشد. نروژ اگر چه سومین کشور گران قیمت دنیا شناخته شده اما سطح درآمد افراد در این کشور نیز بسیار بالا است. نروژ یکی از 5 کشور اروپایی میباشد که همچنان تحصیل در آن رایگان میباشد. تحصیل در نروژ علاوه بر اتباع این کشور و کشورهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی نیز رایگان می باشد، اکنون کشورهای محدودی در اروپا دارای نظام آموزشی رایگان می باشند. می توان در مقاطع مختلف دانشگاهی با رعایت شروط پذیرش در دانشگاه های این کشور ثبت نام کرد. هر کشوری به جهت برتری در منابع و صنایع مختلف می تواند آینده مطلوبی برای دانشجویان در حین و پس از تحصیل فراهم سازد.

ویزا نروژ -  هلدینگ باکی

. به همین جهت تحصیل در اکثر رشته های مهندسی و مخصوصا موارد ذیل بسیار پرطرفدار می باشند:

• مهندسی برق

• مکانیک

• صنایع و نفت و گاز

• شیلات

چرا که بازار کاری خوبی در نروژ برای فارغ التحصیلان مخصوصا در رشته های مهندسی وجود دارد. کشوری با استانداردهای بالای تحصیلی همچون نروژ از جمله کشورهایی می باشد که افراد مایلند در آن تحصیل کنند، اما برای رقم زدن این اتفاق باید علم مهاجرتی داشت. به عنوان مثال کشور نروژ کشوری است که از لحاظ رفاه اجتماعی و امنیت در سطح بالایی در بین برترین ها قرار می گیرد. این کشور همچنین به دلیل غنی و ثروتمند بودن می تواند گزینه های متعدد کاری برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها ایجاد نماید.

تحصیل رایگان در نروژ در سال 2020 :

کشور نروژ به پایتختی اسلو کشوری است که اقامت و هزینه های زندگی در آن به نسبت کم نبوده، اما تحصیل رایگان می باشد. همچنین هزینه زندگی برای دانشجویان با اخذ کمک هزینه ها بسیار کاهش می یابد که فرد می توانید برای دریافت آن اقدام نمائید. اگر چه هزینه زندگی در این کشور در سال 2020 کم نیست، به مراتب میزان درآمد نیز در این کشور بالاست و برای زندگی دانشجویی مطلوب است. دانشجویان می توانند با انجام کار ضمن تحصیل در نروژ به صورت نیمه وقت از حقوقی حداقل ساعتی 15€ (یورو) بهره مند شوند. منتهی مطابق آمارهای اعلام شده هزینه زندگی در نروژ 185% بیشتر از ایران است و دانشجویان باید این نکته را مد نظر داشته باشند.

کار ضمن تحصیل در نروژ :

به صورت قانونی دانشجویان در نروژ به صورت هفتگی 20 ساعت حق کار دارند و معمولا چنانچه کار پیدا کنند ساعت 10€ (یورو) تا 13€ (یورو)‌ درآمد خواهند داشت. شرایط کاریابی در نروژ برای دانشجویان کار سختی نیست و افراد میتوانند با توجه به تخصص و توانایی خود به کارهای پاره وقت بپردازند. تعداد سالهای تحصیل متقاضی در حال تحصیل در نروژ جزو زمان اقامت فرد محسوب میشود اما به صورت نمیه وقت. یعنی هر یک سال حضور 6 ماه سابقه جهت رسیدن به اقامت محاسبه میشود.

اقامت دائم در نروژ :

تمامی دانشجویان می توانند پس از پنج سال تحصیل مستمر در این کشور برای اخذ اقامت با رعایت قوانین مهاجرتی اقدام نمایند. می توان گفت یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به نروژ در حال حاضر اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. همچنین دانشجویان پس از تحصیل می توانند برای تمدید اقامت جهت به دست آوردن موقعیت کاری در این کشور اقدام نمایند. چنانچه دانشجو بخواهد حداقل برای 6 ماه دیگر اقامت او تمدید شده تا به دنبال شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود باشد. فرد در حین تحصیل می تواند برای همراهان (خانواده) خود پس از ورود به نروژ و گذشت مدتی اقدام به اخذ ویزای همراه کند. به همین دلیل در یک دهه اخیر 90% افرادی که توانستند اقامت نروژ را بگیرند راه مهاجرت تحصیلی را انتخاب کردند.

ویزای تحصیلی در نروژ بدون مدرک زبان :

معمولا بدون داشتن مدرک زبان در نروژ پذیرش صادر نمی شود و اگر پذیرش صادر شود ویزای تحصیلی صادر نمی شود. عملا یکی از مدارک قطعی لازم جهت صدور ویزای تحصیلی در نروژ مدرک زبان می باشد. لذا توصیه می شود بدون مدرک زبان بهتر است جهت مهاجرت و تحصیل در نروژ اقدام نشود. مخصوصا به دلیل دانشگاه های معتبر در نروژ معمولا بدون داشتن مدرک زبان پذیرش تحصیلی صادر نمی شود. به دلیل رایگان بودن نظام تحصیلی نروژ برای مقطع لیسانس نیازمند دقیقا آیلتس 6 آکادمیک می باشد و برای مقطع فوق لیسانس در نروژ باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 اخذ شود. ذکر این نکته لازم است که دوره های پذیرش زبان در نروژ منجر به ویزا نخواهند شد.