baki

بهداشت و درمان در یونان

استاندارد مراقبت های بهداشتی در یونان به طور کلی بالا است ، اگرچه تفاوت هایی بین سرزمین اصلی و بسیاری از جزایر کوچکتر این کشور وجود دارد و هزینه های کمتری برای مراقبت های بهداشتی از زمان بحران مالی این کشور تأثیر منفی داشته است. یونان از یک سیستم بهداشت ملی (ESY) استفاده می کند که هدف آن اطمینان از دسترسی رایگان و عادلانه به خدمات بهداشتی با کیفیت برای همه ساکنان است. این سیستم ترکیبی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی عمومی و خصوصی تشکیل شده است که بطور گسترده به طبقات اولیه ، ثانویه و عالی ارائه خدمات تقسیم می شوند.

مراقبت های بهداشتی عمومی

به طور کلی ، ساکنان خارج از کشور و خانواده های آنها در صورت مشارکت در موسسه بیمه اجتماعی (IKA) به خدمات بهداشتی عمومی رایگان یا کم هزینه دسترسی دارند. IKA یک شرکت بیمه عمومی است که بر امنیت اجتماعی یونان نظارت می کند. به محض شروع کار مهاجران ، آنها باید درخواست بیمه سلامت ملی را که توسط IKA اداره می شود ، درخواست کنند و به آنها کارت تأمین اجتماعی معروف به AMKA داده می شود. مراقبت های پزشکی توسط پزشکان مورد تایید IKA معمولاً رایگان است ، اگرچه بیماران ملزم به پرداخت هزینه ای برای داروهای تجویز شده هستند. از دیگر مزایای آن می توان به خدمات آزمایشگاهی رایگان ، مراقبت های مربوط به زایمان ، یا وسایل مرتبط با پزشکی و حمل و نقل اضطراری اشاره کرد.سایر اتباع اتحادیه اروپا نیز می توانند از مزایای مراقبت های بهداشتی رایگان بهره مند شوند به شرط داشتن کارت بهداشتی اروپا ، که برای مدت زمان محدودی حامل پوشش بهداشت عمومی است. بازنشستگان کشورهای اتحادیه اروپا که حقوق بازنشستگی خود را از کشور خود دریافت می کنند و قصد اقامت در یونان را دارند نیز از مزایای بهداشت دولتی برخوردار هستند.

مراقبت های بهداشتی اولیه از طریق ESY ارائه می شود. این شامل مراکز بهداشتی درمانی و جراحی و همچنین بخشهای سرپایی بیمارستانهای دولتی است. سایر مراقبت های بهداشتی عمومی از طریق مراکز درمانی که توسط صندوق های بیمه اجتماعی ، مقامات محلی و شهرداری ها اداره می شوند ، ارائه می شود. با توجه به نوع خدماتی که ارائه می دهند ، بیمارستان های یونان به صورت عمومی یا تخصصی طبقه بندی می شوند. بیمارستانهای عمومی شامل چند بخش تخصصی در اکثر رشته های پزشکی هستند. بیمارستان های تخصصی مراکز ارجاع هستند که معمولاً برای یک تخصص خاص ساخته می شوند.

خدمات بهداشتی خصوصی

خدمات بهداشتی نیز به طور گسترده توسط بخش خصوصی ارائه می شود. این شامل پزشکانی میباشند در بخش خصوصی هستند که با یک یا چند صندوق بیمه قرارداد دارند ، سایر پزشکان به طور مستقل در بخش خصوصی و همچنین پزشکانی که در مراکز تشخیصی ، آزمایشگاه ها و بخش های سرپایی بیمارستان خصوصی کار می کنند. امکانات پزشکی خصوصی عموماً کمتر تحت تأثیر اوضاع اقتصادی کشور قرار دارند و با تجهیزات جدیدتر امکانات بهتری دارند. پزشکان و پرستاران در بیمارستان های خصوصی نیز به احتمال زیاد انگلیسی صحبت می کنند و می فهمند. با این حال ، درمان در مراکز خصوصی تحت پوشش IKA نیست و هزینه زیادی دارد. بسیاری از یونانیان برای تأمین هزینه های پزشکی که تحت پوشش طرح بهداشت عمومی نیستند ، بیمه درمانی خصوصی می گیرند. علاوه بر این ، مهاجرینی که ترجیح می دهند به خدمات درمانی خصوصی در یونان دسترسی داشته باشند باید از بیمه درمانی خصوصی برخوردار باشند.

داروها و داروخانه ها

داروخانه ها در یونان به ویژه در شهرهای اصلی بسیار زیاد هستند و به طور کلی اولین خط دفاعی خوب در برابر بیماری ها هستند. آنها به طور معمول با صلیب سبز در یک زمینه سفید مشخص می شوند. داروخانه ها معمولاً دارای تجهیزات خوبی هستند و داروسازان یونانی دانش کافی دارند و بسیاری از آنها می توانند انگلیسی صحبت کنند. بیشتر داروها به راحتی در دسترس هستند ، اگرچه فرم های تخصصی تر فقط از بیمارستان ها در دسترس است.داروخانه ها عموماً از ساعت 8 صبح تا 1 بعدازظهر و 5 عصر تا 8.30 عصر باز هستند. در صورت بسته بودن داروخانه ، بر روی درب تابلویی با مشخصات نزدیکترین داروخانه باز وجود دارد.

خدمات ضروری

خدمات آمبولانس عمومی ، معروف به EKAV ، در شهرهای بزرگ به طور گسترده ای در دسترس است و زمان پاسخگویی به طور کلی خوب است ، اما ممکن است دسترسی در برخی از جزایر و مناطق روستایی محدود شود. در این حالت ، آمبولانس های خصوصی ، هلی کوپترهای EKAV و تاکسی ها می توانند گزینه های قانونی برای موارد اضطراری در مناطق دورتر باشند. مهاجران می توانند در موارد اضطراری با شماره 166 تماس بگیرند. اپراتورها ممکن است قادر به مکالمه انگلیسی نباشند ، بنابراین ممکن است مهاجرینی که تمایل دارند شماره اضطراری عمومی اروپا را برای شماره یک اپراتور انگلیسی شماره گیری کنند.