baki

پرواز چارتر

ابتدا توضیحات مختصر در مورد مفهوم چارتر را ارائه می دهیم و سپس در ادامه بلیط پرواز چارتر را توضیح می دهیم.

پرواز چارتر یک سرویس پرواز تجاری است که توسط یک شرکت هواپیمایی چارتر به مقصد خاص اشاره دارد،درواقع پرواز چارتربرای برخاستن از یک فاصله زمانی خاص پیروی نمی کند.به طور کلی،پرواز چارتر یک سرویس حمل و نقل مسافرتی است که توسط یک اپراتور تور سفارش داده می شود،این بسته خریداری شده شامل:حمل و نقل و اقامت میباشد.

پرواز چارتر - باکی

بلیط چارتر چیست ؟

بلیط چارتر یکی از انواع بلیط هایی است که معمولاً هنگام خرید بلیط با آن روبرو هستید. عبارت چارتر به معنای "اجاره به طور کامل" است که در مورد اجاره کل هتل ، قطار و سایر وسایل حمل و نقل استفاده می شود. اما در ایران چارتر بیشتر برای بلیط پرواز شناخته شده است. معمولاً آژانس های مسافرتی برخی از بلیط های پرواز را برای مسیرهایی مانند مشهد که مسافرتی زیارتی است،مکان ها و یا شهرهایی که مسافران زیادی در تمام فصول دارند ویا کارمندان شرکت های بزرگ که مرتباًمسافرت می کنند، خریداری می کنند.مطمئناً در صورت خرید عمده، هزینه کمتری نسبت به خرید واحد خواهند پرداخت. به همین دلیل خرید پرواز چارتر برای آژانس مسافرتی مقرون به صرفه تر است.

پرواز چارتر - باکی

بلیط پرواز چارتر :

بلیط چارتر را نمی توان از خطوط هوایی خریداری کرد. این نوع بلیط فقط توسط آژانس های مسافرتی و شرکت هایی که پروازهای چارتر را می فروشند خریداری می شوند. این شرکت ها سالانه یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای شلوغ را اجاره می کنند. به دلیل رزرو عمده پروازهای قبلی و فروش در آینده به مسافران ، قیمت این پروازها توسط شرکت هایی تعیین می شود که پروازهای چارتر را می فروشند،و تعیین قیمت برای ایرلاین ها امکان پذیر نیست. به همین دلیل هزینه پروازهای چارتر بسیار متغیر است و ممکن است مسافری را در همان هواپیما با نصف قیمت پرداخت خود مشاهده کنید. دلیل نوسان قیمت در این نوع بلیط ها مربوط به زمان های مختلف و با توجه به شرایط شرکتی است که پروازهای چارتر را می فروشد. اگر فروشنده پرواز چارتر نتواند تمام پروازها را بفروشد، باید هزینه کل آن را بپردازد. بنابراین ، با نزدیک شدن به زمان پرواز شرکت،بلیط پرواز را با قیمت پایین به فروش می رساند تا میزان ضرر مالی را به کمترین مقدار کاهش دهد. پروازهای برخی از مسیرهای شلوغ مانند تهران-مشهد یا تهران-کیش سالانه توسط شرکت ها رزرو می شوند. بنابراین ، همیشه می توانید پروازهای ارزان و چارتر را در این مسیر جستجو کنید. البته این امر شامل تعطیلاتی مانند نوروز با تعداد زیادی مسافر نیست. در تعطیلات حتی فروشنده چارتر می تواند بلیط هواپیما را گرانتر از ایرلاین ها بفروشد.

پرواز چارتر - باکی

مزایا و مضرات پروازهای چارتر :

بزرگترین و مهمترین مزیت پروازهای چارتر برای مسافران قیمت ارزان است. زیرا با کمی صبر و جستجو می توانند بلیط موردنظرخود را با بهترین قیمت خریداری کنند. شرکت هایی که پروازهای چارتر می فروشند ، به منظور جلوگیری از خسارت های مالی ، همیشه سعی می کنند بلیط هواپیمای چارتر را با کمترین سود بفروشند و به همین دلیل ، امروزه از روش های مختلفی مانند شبکه های اجتماعی برای اطلاع رسانی به مردم استفاده می شود. شمامی توانید لیست پروازهای چارتری خطوط هوایی را مشاهده کنید و با صرف تنها چند دقیقه بلیط مورد نظر خود را خریداری کنید.

بلیط های چارتر معمولاً توانایی لغو ، استرداد و تغییر زمان را ندارند و این ضرر دارد و در صورت بروز اتفاق غیرمنتظره برای مسافر،بلیط منقضی می شود. یکی دیگر از معایب پرواز چارتر این است که معمولاً تخفیف برای کودکان و نوزادان وجود ندارد و ارزش پرواز کودکان برابر با بزرگسالان است؛ در مقابل،هزینه کم برای تهیه بلیط چارتر یکی از مزایای قابل توجهی است که باعث شده بیشتر مسافران تمایل به خرید این نوع بلیط را دارند. علاوه بر این ، بلیط های چارتر با نزدیک شدن به زمان سفر به دلیل عدم امکان لغو و تغییر زمان ، ارزان تر از قیمت اصلی فروخته می شوند.

پرواز چارتر - باکی

هواپیمای چارتر:

توجه کنید که پرواز چارتر با هواپیماهای چارتر متفاوت است. هواپیماهای چارتر از نظر اندازه کوچکتر هستند و امکان انتقال کمتر از 10 مسافر را دارند. این نوع هواپیما ها محیط خصوصی را به طور کامل برای مسافر فراهم می کنند و لوکس و راحت هستند. معمولاً هواپیماهای چارتر توسط شخصیت های مهمی به ویژه سیاستمداران و افراد بازرگان به منظور تسریع و تسهیل پرواز آنها اجاره می شوند.