baki

ایران گردی | مسجد شاهی اصفهان

این مسجد زیبا ، با موزاییک های نمادین کاشی کاری آبی و نسبت های بی نظیر آن ، یک بنای تاریخی خیره کننده در سر میدان اصلی اصفهان را تشکیل می دهد. از زمان ساخت 400 سال پیش بدون نقص ، به عنوان یادمانی از دیدگاه شاه عباس اول و دستاوردهای سلسله صفویه ایستاده است. گنبد تاجگذاری مسجد در سال 1629 ، آخرین سال سلطنت شاه عباس ، به پایان رسید. اگرچه هر یک از قسمت های این مسجد یک شاهکار است ، اما وحدت کلیت طرح است که ماندگاری برجای می گذارد و موقعیت درگاه ورودی که از آن عکس زیادی گرفته شده ، نمونه ای است زیرا ارتباط بیشتری با محل قرارگیری آن در مربع بیش از اهداف معنوی مسجد است. عملکرد پورتال در درجه اول زینتی بود و نقطه مقابل آن را به درگاه قیصریه در ورودی بازار بزرگ ارائه می داد. سنگهای زیرین از سنگ مرمر سفید از اردستان ساخته شده و خود درگاه ، با ارتفاع حدود 30 متر ، با کاشی مروارک باشکوه (موزاییک هایی با طرح های هندسی ، نقوش گل و خوشنویسی) توسط ماهرترین هنرمندان عصر تزئین شده است. طاقچه های پر زرق و برق حاوی قالب های پیچیده استالاکتیت در الگوی لانه زنبوری است. هر پانل طراحی پیچیده خود را دارد. کار بر روی این بنای با شکوه در سال 1611 آغاز و چهار سال به طول انجامید. عدم تطابق عمدی در تقارن ظاهری آن ، فروتنی هنرمند را در برابر خدا نشان می دهد.

ایران گردی - هلدینگ باکی

اگرچه این درگاه برای رو به روی میدان ساخته شده است ، اما مسجد به سمت مكه جهت گیری شده است ، بنابراین یك راهرو زاویه دار كوتاه برای اتصال میدان و حیاط داخلی ساخته شد و بدین ترتیب هرگونه احساس زیبایی در مورد این عدم انطباق را نفی كرد. در داخل حیاط ، استخری برای وضو گرفتن آیینی و چهار ایوان تحمیلی وجود دارد. دیوارهای حیاط شامل نفیس ترین ایوان های غرق شده است که با هفت رنگی (کاشی های نقاشی شده) از آبی و زرد قاب گرفته شده است. هر ایوان به یک محراب طاقدار منتهی می شود. پناهگاه های شرقی و غربی با نقش و نگارهای مخصوصاً خوب گل روی زمینه آبی پوشانده شده است. پناهگاه اصلی از طریق ایوان جنوبی وارد می شود. ارزش این است که یک گوشه آرام برای نشستن و تأمل در غنای سقف گنبدی شکل ، با طرح گل رز طلایی (سبد گل) ، احاطه شده توسط دایره های متحدالمرکز از موزاییک های شلوغ در یک زمینه آبی عمیق پیدا کنید. سقف داخلی 36.3 متر ارتفاع دارد ، اما نمای بیرونی به دلیل لایه بندی دوتایی که در ساخت و ساز وجود دارد ، تا 51 متر می رسد. فضای توخالی در این بین مسئول صدای پژواک بلندی است که وقتی پای خود را به سنگ فرشهای سیاه زیر مرکز گنبد می کوبید ، شنیده می شود. اگرچه دانشمندان حداکثر 49 پژواک را اندازه گیری کرده اند ، اما تنها حدود 12 مورد برای گوش انسان قابل شنیدن است - بیش از اندازه ای که یک بلندگو در سراسر مسجد شنیده شود. محراب مرمری و منبر (منبر مسجد) نیز به زیبایی ساخته شده اند.

ایران گردی - هلدینگ باکی

محراب اصلی مناظر فوق العاده ای از دو مناره فیروزه ای بالای درگاه ورودی را فراهم می کند. هرکدام با بالکن های برجسته و خط هندسی سفید احاطه شده اند که در آنها نام محمد و علی تقریباً بی نهایت تکرار می شوند. در شرق و غرب حرم اصلی صحن های دو مدرسه واقع شده است. هر دو با برخورداری از شکوه کاشی های سایه دار فیروزه ای نمای خوبی از گنبد اصلی ایجاد می کنند.