baki

ویزای اتحادیه شینگن و انواع آن

دارنده ویزای اتحادیه‌ی شینگن (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن را برای حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه در اختیار دارد. این ویزا در اصل همان ویزای توریستی برای گردشگران محسوب می‌شود. باتوجه‌به هدف متقاضی از سفر به این کشورها، یکی از انواع ویزای A / B / C به وی تعلق می‌گیرد.

ویزا شینگن - باکی

ویزای نوع A :

این ویزا نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که دریافت آن به مسافر اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های محدوده شينگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کند. به همراه داشتن این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر است.

ویزای نوع B :

این ویزا نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که به همراه داشتن آن به مسافر اجازه می‌دهد تا برای مدت‌زمان حداکثر پنج روز از خاک کشوری در ناحیه شینگن عبور کند.

ویزای نوع C :

ویزای نوع C درواقع روادید کوتاه‌ مدت است و مدت اعتبار آن به هنگام صدور ویزا تعیین می‌شود. دریافت‌کنندگان ویزای C بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از سه نوع ویزا را دریافت می‌کنند:

1. ویزای یک‌بار ورود (Single-entry): این ویزا فقط برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن اعتبار دارد و به‌ محض ترک کشور مقصد، اعتبار ویزا فارغ از اینکه مدت‌زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی می‌شود.

2. ویزای دو بار ورود: این ویزا نیز شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد با این تفاوت که مسافر تا دو بار اجازه ورود به کشور مقصد را دارد. نکته قابل‌توجه اینکه استفاده از این فرصت (دو بار ورود) در محدوده زمانی مشخصی قابل‌ استفاده است.

3. ویزای چند بار ورود (Multiple-entry): تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال است. زمان این ۹۰ روز به‌محض ورود مسافر به هریک از کشورهای ناحیه شینگن محاسبه می‌شود.

ویزا شینگن - باکی

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای Limited territorial Validity Visas :

این ویزا به فرد اجازه می‌دهد تا فقط به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌ یا چند کشور دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده سفر کند. صدور این ویزا در شرایط خاص صورت می‌گیرد؛ برای مثال، برای دلایل انسان‌دوستانه یا مواردی که در شرایط اضطراری اتفاق می‌افتد. این نوع ویزا بیشتر به پناهندگانی تعلق می‌گیرد که بدون مدارک معتبر وارد ناحیه شینگن شده‌اند.

ویزای ملی یا ویزای نوع D :

ویزای نوع D برای کسانی صادر می‌شود که برای مدت زمان مشخصی می‌خواهند در ناحیه شینگن اقامت داشته‌باشند. این ویزا به دو صورت یکبار ورود و چندبار ورود می‌باشد. در ویزای یکبار ورود نوع D تنها در کشوری که ویزا برای آن صادر شده‌است امکان اقامت وجود دارد و در صورتیکه قصد سفر به کشورهای دیگر حوزه‌ی شینگن را دارید باید ویزای چندبار ورود نوع D را دریافت کنید تا محدودیتی برای سفر در این منطقه را نداشته‌باشید.

ویزا شینگن - باکی