baki

با ارز یونان آشنا شوید

چه ارزی در یونان استفاده می شود؟

امروزه واحد پول رسمی یونان یورو است ، واحد پولی اروپا که در مجموع 19 کشور از آن استفاده می کنند. جالب اینجاست که علامت ارز یورو (€) شبیه نامه یونانی اپسیلون است، کد ارزی یورو EUR میباشد. یونان یکی از اولین کشورهایی بود که یورو را بدست آورد و آن را در سال 2001 تصویب کرد و در 1 ژانویه 2002 در سراسر کشور راه اندازی کرد. یورو جای دراخمای یونان را گرفت ، که به طور رسمی در 28 فوریه 2002 به گردش خود پایان داد. در یونان دیدن علامت یورو بعد از نام مانند 10 یورو معمول است. یورو توسط بانک مرکزی اروپا صادر می شود و یکی از ارزهای معامله شده در بازارهای ارز جهانی است.

یک یورو واحد پایه پول یونان را تشکیل می دهد. یک یورو بر 100 سنت قابل تقسیم است. یورو دارای هفت اسکناس و 8 سکه است . سکه ها از یک سنت ، دو سنت ، پنج سنت ، ده سنت ، 20 سنت ، 50 سنت ، 1 یورو و 2 یورو ساخته شده اند. و اسکناس ها شامل ۵ ، ۱۰ ، ۲۰ ، ۵۰ ، ۱۰۰ ، ۲۰۰ و ۵۰۰ یورو میباشند . در سراسر منطقه اروپا - مجموعه کشورهایی که از یورو به عنوان مبلغ قانونی استفاده می کنند شکل سکه هایشان در یک طرف یکسان است ،که ارزش سکه و نقشه اتحادیه اروپا را نشان می دهد. در طرف دیگر ، هر کشور طراحی منحصر به فرد خود را دارد. در یونان ، سکه های یک ، دو و پنج سنتی ، سنت های دریایی یونان را به تصویر می کشد. سکه های ده ، 20 و 50 سنتی تاریخ مدرن و یونانی های معروف را به تصویر می کشد. سکه 1 یورویی همانند یک جغد و یک شاخه زیتون ، یک درخم باستان را تکرار می کند. سکه 2 یورویی صحنه ای باستانی را با اروپا (مادر پادشاه مینوس کرت) و زئوس که به صورت گاو نر درآمده است به تصویر می کشد. تمام سکه های یورو ، بدون توجه به کشور مبدا آنها ، در یونان و بالعکس پذیرفته می شوند. در یونان ، اغلب مردم محلی سکه های یک صد را "لپتا" صدا می کنند ، که یک نام یونانی باستانی برای مبالغی کمتر از درهم است. در همین حال ، اسکناس های یورویی که در یونان پیدا خواهید کرد دقیقاً همان اسکناسی است که در هر کشور منطقه اروپااستفاده می شود.

نحوه مبادله ارز در یونان

پول نقد هنوز هم در یونان یک روش پرداخت محبوب است و شما همیشه در یونان خوشحال خواهید بود که هر زمان یورو به دست شما می رسد. اگرچه در مبادله ارز در یونان مشکلی نخواهید داشت ، اما اگر بهترین قیمت ها را از دست ندهید ممکن است بخواهید دوباره در مورد تبادل آن جای مناسب را پیدا کنید ، زیرا بسیاری از دفاتر مبادله ای کارمزد بالا و نرخ پایین ارائه می دهند. سه روش محبوب برای مبادله ارز در یونان شامل استفاده از دستگاه های خودپرداز ، دفاتر صرافی یا چک مسافرتی میباشد .

خودپردازهای بانک یونان

خودپردازها تقریباً در هر شهر یونان به راحتی در دسترس هستند. با توجه به صنعت گردشگری عظیم ، این ماشین ها طیف گسترده ای از کارت ها را تأمین می کنند اما باید یک رمز عددی چهار رقمی داشته باشند. برخی از رایج ترین خودپردازهای بانکی که پیدا خواهید کرد شامل بانک تجارت Emboriki Trapeza ، بانک ملی Ethiniki Trapeza ، بانک اعتباری Trapeza Pisteos و AlphaBank است.

در مجموع ، این خودپردازها کارتهایی با نشان PLUS ، Visa ، Cirrus و Mastercard را می پذیرند. کارت های American Express و Diners Club کمتر پذیرفته می شوند. در شهرها و جزایر کوچکتر ممکن است فقط یک دستگاه خودپرداز وجود داشته باشد ، و هیچ تضمینی برای قبول کارت شما وجود ندارد. غالباً این خودپرداز متعلق به یورونت است ، شرکتی که مبلغی گزاف 3.95 یورویی را اخذ می کند و نرخ ارز به مراتب ضعیف تری را ارائه می دهد. حتی در شهرهای بزرگتر در فصل اوج گردشگری ، در اواخر هفته دستگاه های خودپرداز اغلب می توانند بی نقص شوند. آنها غالباً تا اواسط هفته بازپرداخت نمی شوند ، بنابراین بهتر است در صورت کمبود پول ، در مراکز تجاری بزرگتر پول بیشتری دریافت کنید.

در حال جستجوی خودپرداز هستید ؟

در یونان ، ماشین آلات مربوط به خودپردازها Ei Ti Em نامیده می شوند. قبل از استفاده از خودپردازها ، کارمزدی را که ممکن است از بانک خودپرداز دریافت کنید و یا از بانک خود پرداخت کنید را بررسی کنید. این هزینه ها ممکن است شامل هزینه های برداشت خودپرداز خارجی ، هزینه تبدیل ارز و غیره باشد.

مراکز فروش ارز یونان

یونان یک نقطه گردشگر است ، بنابراین تعداد زیادی مغازه مبادله ارز در اطراف آن وجود دارد. گفته می شود بسته به ، منطقه ای که در توریست هستید ، کمیسیون های بالاتری نیز می توانند داشته باشند. در برخی از استراحتگاه های توریستی ، تغییر پول را در اداره پست در نظر میتوان انجام داد ،زیرا جایی است که ممکن است کمیسیون کمتری از آنچه در بانک ها و دفاتر مبادله ارائه می شود دریافت کنند. ما توصیه می کنیم از فرودگاه ها اجتناب کنید زیرا آنها معمولاً بدترین نرخ ارز و کمیسیون های بالا را نیز ارائه می دهند – در غیر اینصورت انتظار اینکه حدود 6 یورو برای کارمزد در مراکز مبادله فرودگاه آتن هزینه کنید را داشته باشید. یونان همچنین دارای ماشین آلات مبادله ارزی خودکار است که پول استرالیا و دلار آمریکا ، ین ژاپن و همه ارزهای اصلی اروپا را می پذیرند. درست است کار با آن دستگاه ها راحت است ، اماآنها کمیسیون های سنگینی دریافت میکنند.

چک های مسافرتی

به عنوان یک مقصد مهم گردشگری ، یونان یکی از معدود مکان هایی است که در آن چک مسافران هنوز به طور معمول پذیرفته می شود. بیشتر مغازه ها و بانک های مناطق توریستی چک مسافران از فرقه های کوچکتر را می پذیرند. تعداد کمی از مکان هایی که خارج از مسیر توریستی قرار دارند ، چک مسافران را می پذیرند ، بنابراین بهترین گزینه برای شما مبادله چک با پول نقد در بانک است.این روزها ، وقتی در برابر مبادلات پول پلاستیک قرار می گیرید ، چک های مسافرتی بیشتر از ارزش آن ها به نظر می رسد.

خرید ارز یونان قبل از رفتن به سفر

در یونان چیزهای زیادی برای دیدن و خریدن وجود دارد. چرا وقت خود را برای جستجو و سازماندهی ارز هدر می دهید؟ قبل از پرواز این کار را انجام دهید و دردسرهای خود را پس کمتر کنید.

شما قبل از خروج از کشور خود سه گزینه برای سازماندهی ارز خود دارید:

1.خرید یورو بصورت آنلاین .

2.مبادله پول خود به یورو در یک فروشگاه صرافی.

3.خرید یورو در فرودگاه.

S Money یا فروشگاه اینترنتی مبادله ارز را امتحان کنید ، نرخ های آن را دریافت کنید و با سایر راه های مبادله پول مقایس کنید . اگر تحویل آنلاین یا تحویل در فروشگاه را انتخاب می کنید ، زمان پردازش را بررسی کنید. برخی از شرکت های مبادله ای گزینه های آنلاین را پیشنهاد می کنند و بین دو تا پنج روز برای پردازش ارز فرصت باید داشته باشید.

صرافی در فروشگاه را برای مبادله پول خود ترجیح می دهید ؟

برای رقابتی ترین نرخ ارز به CBD نزدیکترین شهر خود بروید ؛ دفاتر فروش حومه دارای نرخ ها و هزینه های ضعیف تری هستند. پیشخوان های مبادله ارز در فرودگاه های استرالیا به دلیل نرخ های بی رحمانه ارز بدنام هستند. اگر می توانید از آنها پرهیز کنید.

استفاده از کارت بانکی خود در یونان

استفاده از کارت های بانکی در یونان به طور فزاینده ای آسان تر می شود اما این بدان معنا نیست که در سفرها باید منحصرا به آنها اعتماد کنید. کارتهای اعتباری و نقدی بین المللی به شرط داشتن پین چهار رقمی ، مورد استقبال گسترده قرار می گیرند. هنگام استفاده از کارت بانکی در خارج از کشور ، مهم است که در مورد تبدیل ارز پویا DCC بدانید. DCC جایی است که پردازنده کارت اعتباری ، مانند یک مغازه یا هتل ، ارز را تبدیل می کند و از ارز شما به جای یورو ، پول دریافت می کند. معمولاً از شما سوال می شود که چگونه می خواهید هزینه از شما گرفته شود - در هر صورت ، ارز محلی را انتخاب کنید. در غیر این صورت ، ممکن است هزینه های اضافی برای خدمات ، در کنار سایر هزینه های بانکی ، پرداخت کنید.

کارت های دیبیت

اکثر مردم دیبیت کارت مخصوص به خود را دارند و در بسیاری از مکان ها آنها را قبول می کنند ، این مورد استفاده از کارت های بانکی را در سفر راحت می کند. اما ممکن است در نهایت هزینه های متعددی را برای این خدمات پرداخت کنید ، از جمله میتوان به هزینه های بالقوه تبدیل ارز و هزینه های معاملات خارجی اشاره کرد. برخی از دیبیت کارت های عالی با نرخ ارز رقابتی و کارمزد پایین شامل موارد زیر است:

1. کارت نارنجی ING Direct

2. The Citibank Saver Plus

3. Revolut

4. The TransferWise Debit Card

یورو باقی مانده در پایان سفر ، با آن پول بلااستفاده چه باید کرد ؟

بازگشت از سفر با یک وجه نقد خارجی آزار دهنده است اما روش های زیادی برای خرج این سکه ها و اسکناس های ناخواسته وجود دارد:

ممکن است شرکت هواپیمایی شما پاکت هایی را برای جمع آوری ارز برای اهدا به موسسات خیریه توزیع کند (برنامه Qantas’s Change for Good را با یونیسف بررسی کنید).

در فرودگاه های بین المللی استرالیا غالباً جعبه های جمع آوری ارز ناخواسته وجود دارد که به خیریه اهدا می شود.

ارز خود را در هر شعبه ای از بانک مشترک المنافع استرالیا رها کنید ، زیرا آن را به یونیسف می دهد.

ارز یونانی خود را یا در فرودگاه یا بهتر از آن با صرافی در شهر تغییر دهید.

یا اینکه پول خود را برای سفرهای بعدی به اروپا نگه دارید. یورو واحد پول رسمی 19 کشور و مورد قبول سایر کشورهامیباشد.