baki

ویزا لهستان

لهستان یکی از کشورهای واقع در مرکز قاره اروپا است که در همسایگی کشور های آلمان، جمهوری چک، اسلوواکی، لیتوانی، روسیه، بلاروس و اوکراین قرار دارد. این کشور با مساحتی در حدود ۳۱۱,۹۰۴ کیلومتر مربع، نهمین کشور بزرگ اروپا شناخته می شود. جمعیت کشور لهستان بیش از ۳۸ میلیون نفر می باشد. پایتخت کشور لهستان ورشو و بزرگ ترین شهر این کشور کراکوف است. این کشور آب و هوای چهار فصلی، با زمستان های سرد و تابستان های بسیار گرم دارد. زبان رسمی این کشور زبان لهستانی و دین اکثریت مردم لهستان مسیحی کاتولیک است.پول رایج کشور لهستان زلوتی جدید است که ارزش آن در برابر ۰٫۲۶ دلار است؛ در واقع هر دلار برابر ۳٫۷۱ زلوتی می باشد. اقتصاد کشور لهستان بر اساس صادرات؛ ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، خوابار و محصولات کشاورزی تعریف می گردد. سرمایه گذاران زیادی از اروپا و جهان، لهستان را به عنوان مقصدی مهم برای سرمایه گذاری انتخاب می نمایند. لهستان طی سالیان اخیر از نظر تولید ناخالص داخلی بسیار رشد کرده است و شروع پروژهای جدید برای هزاران نفر شغل ایجاد نموده است. افراد زیادی از سرتاسر جهان هر ساله با اخذ ویزای لهستان وارد این کشور می شوند.با توجه به هدفی که فرد دنبال می کند و تصمیمی که در رابطه با نوع اقامت خود در لهستان می گیرد، مستلزم اخذ نوعی از ویزای لهستان برای ورود به این کشور می باشد. کشور لهستان از سال ۲۰۰۴ عضو شنگن گردیده است؛ لذا افرادی که ویزای لهستان را دریافت می نمایند، می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا در سایر کشورهای عضو شنگن تردد نمایند. ویزاها به طور کلی به دو گونه کوتاه مدت و بلندمدت در دسترس می باشد و هدف فرد از سفر خود به لهستان تعیین کننده نوع ویزای لهستان می باشد.

انواع ویزا لهستان :

ویزای لهستان و ویزای نوع A :

ویزای نوع A یکی از انواع ویزای لهستان می باشد و برای افرادی صادر می گردد که قصد عبور از منطقه شنگن و کشور لهستان را به سمت کشورهای غیر شنگن و همچنین قصد تغییر پرواز خود را در کشور لهستان دارند و این ویزا به دارنده آن اجازه می دهد که در منطقه حمل و نقل فرودگاهی این کشور مانده و پرواز خود را تغییر دهند. دارنده این نوع ویزای لهستان مجاز نیست، در خارج از منطقه فرودگاهی کشور لهستان تردد نماید.

ویزای لهستان و ویزای نوع B :

این نوع ویزای لهستان برای شهروندان کشورهای غیر شنگن که قصد عبور از کشورهای عضو شنگن به سمت کشورهای غیر شنگن را دارند، صادر می گردد و به مدت ۵ روز اعتبار دارد و فرد نباید از مدت اعتبار آن تخطی کند. افرادی که به صورت زمینی و هوایی و… درحال عبور از کشورهای حوزه شنگن می باشند، نیازمند دریافت این نوع از ویزای لهستان هستند.

ویزا لهستان - هلدینگ باکی

ویزای لهستان و ویزای نوع C :

این نوع ویزای لهستان نیز در زمره ویزاهای کوتاه مدت قرار می گیرد و به دارنده آن اجازه می دهد که به مدت ۹۰ روز در طی دوره ۶ ماهه در کشور لهستان اقامت داشته باشد.

متقاضیان با اهداف ذیل برای این نوع ویزای لهستان درخواست می دهند:

1. گردشگری؛ افرادی که قصد بازدید از لهستان را دارند و مایل به تفریح و گذراندن تعطیلات خود در این کشور می باشند، ابتدا ویزای توریستی لهستان را دریافت می نمایند و به این کشور سفر می کنند. از جمله جاذبه هایی گردشگری کشور لهستان می توان دریاچه ماسوریان، قلعه واول در کراکوف، تپه های شنی واقع در اسلووینسکی، قلعه زیبای مالبورک، شهر قدیمی گدانسک و… را نام برد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی لهستان به شرح ذیل می باشد:

- ارائه پاسپورت معتبر که حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد و همچنین پاسپورت قدیمی نیز در صورت موجود بودن بایستی ارائه گردد

- فرم های مربوط به ویزای توریستی بایستی به طور کامل و درست تکمیل گردند

- ارائه نمودن عکس جدید با استاندارد های لازم به تعداد ۲ عدد

- ارائه نمودن مدارکی که نشان از وابستگی و علقه فرد به ایران دارد که شامل ارائه نامه تمکن مالی، اثبات داشتن شرایط اقتصادی مطلوب در ایران، داشتن شغلی ثابت که اثبات می نماید فرد به کشور خود باز می گردد، داشتن خانواده ای که نیاز به حمایت متقاضی دارد و …

- ارائه نمودن مدارک مربوط به بیمه مسافرتی

- ارائه نمودن مدارک هویتی

- ارائه گواهی حقوقی

- داشتن هزینه های سفر به لهستان و تهیه نمودن بلیط بازگشت

- ارائه سند ازدواج در صورت متاهل بودن و…

2. بازدید از خانواده و دوستان؛ متقاضیانی که اقوام یا دوستانی در کشور لهستان دارند و قصد دارند با آنها دیدار داشته باشند، می توانند با اخذ ویزای لهستان به این کشور سفر نمایند. (داشتن دعوتنامه از کشور لهستان شانس اخذ ویزا را افزایش می دهد)

3. فعالیت های تجاری؛ بسیاری از مردم با اهداف تجاری به کشور لهستان یا سایر کشورهای عضو شنگن به صورت کوتاه مدت سفر می کنند و معمولا برای فصل های خاصی میزان درخواست ها بسیار زیاد می باشد.

4. دلایل پزشکی؛ افرادی که نیاز به درمان و خدمات پزشکی در لهستان دارند می توانند با اخذ این نوع ویزای لهستان (type C) به مدت ۳ ماه در طی ۱۸۰ روز در کشور لهستان اقامت داشته و تحت درمان قرار گیرند.

5. تحصیل در لهستان؛ متقاضیانی که مایل به تحصیل در دوره هایی خاص که کمتر از ۳ ماه هستند، مانند دوره های زبان، ورود به لهستان برای شرکت در امتحان ورودی دانشگاه یا مدرسه و… بایستی این نوع ویزای لهستان (type C) را دریافت نمایند.

6. افرادی که قصد دارند در رویداد های فرهنگی، ورزشی، فیلم و… در کشور لهستان شرکت کنند و یا نویسندگانی که قصد دارند نوشته های خود را در نمایشگاه هایی که در منطقه شنگن برگزار می گردد، به نمایش عموم قرار دهند؛ با اخذ این گونه از ویزای لهستان (type C) به این کشور سفر می نمایند.

ویزای لهستان و ویزای نوع D :

این نوع ویزای لهستان به صورت بلند مدت صادر می گردد و ویزای ملی نیز نامیده می شود. افرادی که قصد تحصیل بیش از یک سال، کار، سرمایه گذاری یا اقامت دائم در کشور لهستان را دارند، می توانند با اخذ این نوع از ویزای لهستان به این کشور مهاجرت نمایند.