baki

رسوم یونانی

موارد اصلی که قدمت یک ملت را مشخص می کند تاریخ ، سنت و فرهنگ آن است. همه شما می دانید که یونان به خاطر تاریخ و روزهای آفتابی خود مشهور است ، بنابراین ما از سه نقطه اول را داریم. در این پست ، برخی از سنت های یونان را بررسی خواهیم کرد تا شما با دو نکته دیگر آشنا شوید. ممکن است بعضی از آنها را بشناسید و از برخی دیگر متعجب شوید. با پایان این پست ، تضمین می کنیم که احساس یونانی بودن شما از یونانی ها بیشتر خواهد شد .

1. Epiphany - گرفتن صلیب

یکی از مقدس ترین جشن های ارتدکس یونان است ، سنتی بسیار غنی از سنت های مسیحی است که به دوران باستان برمی گردد.این روز در 6 ژانویه جشن گرفته می شود و روز شادی و روشنایی است ، زیرا مسیحیان تعمید عیسی مسیح توسط یحیی تعمید دهنده را جشن می گیرند. مهمترین مراسم آن "برکت آب" است که توسط کشیش ارتدکس یونان انجام می شود. در مناطق ساحلی یا کنار دریاچه نیز آیین پرتاب صلیب مخصوص کشیش به داخل آب و پرش شناگران در آب برای بازیابی آن وجود دارد. اعتقاد بر این است که وضعیت کسی که صلیب را گرفته و آن را به کشیش بازگرداند ، برای تمام سال مبارک است. مانند کریسمس و شب سال نو ، تعطیلات Epiphany در یونان نیز آهنگ های خاص خود ("کالاندا") را دارد. کودکان در ازای دریافت پول و شیرینی شعر Fota kalanda را می خوانند.

2. راگکوتساریا

یکی از معروف ترین سنت ها در یونان ، در شهر کاستوریا ، در روزهای بعد از جشن های Epiphany ، برگزار می شود. بین 6 و 8 ژانویه ، مردم با ماسک های نمادین و اغلب ترسناک لباس می پوشند تا ارواح شیطانی را از شهر بیرون کنند. مردان نقاب شده مقداری سکه را به عنوان رهان برای دور انداختن ارواح شیطانی از رهگذران درخواست می کنند. تمام شهر در جشن ها و مهمانی پس از آن شرکت می کنند ، همه برای خوردن غذاهای لذیذ سنتی منطقه و همچنین نوشیدن و رقص با ریتم های سنتی یونان دور هم جمع می شوند.

3. Apokries - کارناوال یونان

کارناوال یونان جشنی است با مهمانی های خیابانی ، رژه ها و مراسم نقاشی ، شبیه سایر کارناوال ها در دیگر کشورهای مسیحی غربی. بسیاری از رویدادهای دوستانه خانوادگی برای آنهایی که از لباس پوشیدن لذت می برند ، برگزار می شود. کلمهapokries از کلمات apochi و kreas آمده است که به معنای ، "اجتناب از گوشت" میباشد . این جشن تاریخ مشخصی ندارد اما معمولاً بین فوریه و مارس انجام می شود. این کارناوال 3 هفته قبل از آغاز 40 روز روزه داری یا روزه بزرگ برگزار می شود. هفته اول کارناوال با یک جشن کلیسایی خاص آغاز می شود. هفته دوم Kreatini نام دارد (از کلمه kreas به معنی گوشت)گرفته شده و شما مجاز به خوردن گوشت در هر روز هستید. هفته سوم و هفته آخر هفته پنیر یا هفته سفید نامیده می شود که اجازه خوردن گوشت ، لبنیات و ماهی را ندارید.

در برخی گزارش ها آمده است که خاستگاه این سنت یونانی از یک جشنواره یونان باستان ناشی می شود. در آن زمان ، اجتماعات بزرگی ترتیب داده می شد ، جایی که مردم با خوردن ، نوشیدن و رقص خود را سرگرم می کردند. دلایل این جشن ها تغییر فصل از زمستان به بهار و تسبیح با نام خدا دیونیسوس بود. دیونیسوس خدای تناقض بود ، که خدای سرگرمی و بیزاری ، جوانه زنی ، باروری بود. امروزه مردم با لباس پوشیدن و شرکت در رژه های خیابانی ، شهر پاترا میزبان محبوب ترین کارناوال یونان هستند. رژه های معروف دیگر در شهر زانتی و روتیمنو برگزار می شود .

4. Tsiknopempti

از آنجا که ما در مورد عید پاک و دوره روزه بزرگ صحبت می کنیم ، باید Tsiknompempti را ذکر کنیم. Tsikno به معنای بوی گوشت کبابی و Pempti به معنی پنجشنبه است. بنابراین ، پنجشنبه روزی است که باید هرچه بیشتر گوشت بخورید. همه رستوران ها شلوغ میشوند ، زیرا مردم خانواده های خود را برای جشن گرفتن و خوردن گوشت کبابی بیرون می برند. Tsiknopemptiروزی است که مهمانی ها شروع می شود و اولین مراسم نقاب کارناوال یونان ظاهر می شود.

5. Kathara Deftera - دوشنبه تمیز

دوشنبه پاک پایان کارناوال یونان و آغاز روزه 40 روزه است. در این روز مومنان فراخوانده می شوند که گناهان خود را پشت سر بگذارند و با 40 روز ترک گوشت خواری ، خود را برای عید پاک و روزه بزرگ آماده کنند. در این روز ، منو شامل غذاهای دریایی مانند ماهی های دریایی و هشت پا و صدف های مختلف مانند میگو و صدف است. نوعی غذای سنتی taramosalata ، که از قلیه ماهی کپور یا کاد ماهی شور و پخته شده ساخته می شود. "لاگانا" یکی دیگر از غذاهایی است که در روز دوشنبه پاک مصرف می شود. این نوع خاصی از نان تخت است که فقط در آن روز پخته می شود.

6. مارهای مریم مقدس در سفالونیا

این یک پدیده (یا معجزه ای برای معتقدان مسیحی) است که هر ساله در جزیره سفالونیا اتفاق می افتد. در 15 اوت جشن خوابگاه مریم مقدس است. در طول مراسم در کلیسای مریم مقدس در دهکده مارکوپولو ، مارهای کوچک بی ضرری در داخل و اطراف کلیسا ظاهر می شوند و در پایان روز ناپدید می شوند. این افسانه می گوید ، که هنگام حمله دزدان دریایی به صومعه ، راهبه ها برای نجات آنها دعا می کردند. پس از آن ، مارها ظاهر شدند و دزدان دریایی را بدرقه کردند. اهالی روستا هر ساله در اطراف صومعه ظهور مارهای کوچک را تماشا می کنند ، و برخی معتقدند که با لمس آنها خوش شانسی برای آنها و خانواده هایشان به وجود می آید.

7. چشم شیطانی

چشم بد خرافه ای است که درصد زیادی از یونانیان به آن اعتقاد دارند. شخصی که گفته می شود چشم بد را دریافت کرده است دچار سردرد شدید و رشته ای از "بدشانسی" می شود. علت آن، نیت بد نسبت به شماست. اگر کسی در حالی که به شما نگاه می کند آرزوی بیماری داشته باشد و فکر بدی داشته باشد ، ممکن است دچار "چشم بد" یا همان به زبان خودمان چشم زخم خوردن شوید. برخی از روش هایی که ممکن است بخواهید برای جلوگیری از چشم بد که بدشانسی به همراه می آورد ، انداختن تف بر روی شخصی ، ریختن نمک روی شانه شما و استفاده از چشم شیطانی که به صورت زینتی است میابشد.اینها به تزئینات رایج تبدیل شده اند و تقریباً همیشه با رنگ آبی "ماتی" یا چشم به رنگ آنها آبی است. البته این موارد گفته شده در رسوم یونانی است و هر کشوری در خصوص چشم زخم خورد آداب و رسوم خود را دارد .

8. مارتیس

مارتیس در یونانی به معنی مارس است. در روز اول مارس ، یونانی ها یک دستبند قرمز و سفید می پوشند که با نخ ساخته شده است و Martis نام دارد. این دستبند را باید در تمام ماه مارس استفاده کرد. با این سنت دیرینه ، یونانی ها آغاز بهار را جشن می گیرند. رنگ های دستبند تصادفی و بی معنی نیستند. رنگ سفید نماد پاکی است در حالی که رنگ قرمز نشان دهنده اشتیاق و زندگی است. در طول سال های باستان ، از این دستبند به عنوان محافظت در برابر بیماری ها و آفتاب بهار استفاده می شد. شخصی که آن را می پوشد ، وقتی اولین نشانه های بهار را می بیند ، باید دستبند را به درخت ببندد. این سنت یونانی امروزه نیز ادامه دارد و اگر در ماه مارس به یونان سفر می کنید باید سعی کنید رشته های قرمز و سفید کمی را روی مچ دستان خود ببندید.

9. قایق کریسمس

به طور سنتی ، مردم یونان به جای درخت Chrstimas یک قایق کریسمس را تزئین می کردند. در اینجا می بینیم که چگونه ارتباط بین یونانیان و دریا آنقدر عمیق است که بر همه جنبه های زندگی تأثیر می گذارد. به عنوان نمادی از این ارتباط ، قایق به افتخار بازگشت ملوان به خانه خود پیش خانواده هایشان برای کریسمس تزئین شده بود. تزیین درخت کریسمس که برای کشورهای غربی آشنا بود ، اولین حضور خود را در جامعه یونان در قرن نوزدهم و هنگامی که باواریا اتو پادشاه یونان بود ، انجام داد. حتی اکنون بسیاری از جزایر ، به جای استفاده از سنت خارجی درخت ، از تزئینات سنتی کریسمس قایق استفاده می کنند. همچنین ، بیشتر شهرهای یونان ترجیح می دهند یک قایق کریسمس را به عنوان اصلی ترین تزیین کریسمس در میدان اصلی به نمایش بگذارند.

10. خرد کردن بشقاب ها

وقتی صحبت از بیرون رفتن و جشن گرفتن می شود ، یونانی ها این کار را بهتر انجام می دهند! خرد کردن بشقابها یکی از مشهورترین سنتهای یونان بود ، خرد کردن برخی بشقابها به نظم می افتاد. این سنت در سال 1969 همانطور که به زبان یونانی گفته می شود ، ممنوع شد ، به دلیل احتمال تصادف بشقابها، پرتاب گل به پای خواننده تعویض شد. برخی از خوانندگان مشهور در حالی که آواز می خوانند توسط گل مخاطبان پوشانده می شوند.امروزه ، به احتمال زیاد کسی در یک جشن خصوصی بشقاب خرد می کند. اگر به صورت اتفاقی در یکی از این جشن های خصوصی شرکت کرده باشید ، قطعاً جزو معدود افراد هستید که این سنت را میبینید .